Sulfáty, další položka ve složení produktů, která se hodně skloňuje, varuje se před nimi, ale málokdy se k nim dodá, na co se vlastně používají, jaké jsou a co přesně ve vlasové kosmetice, a nejen tam, dělají. Jaká jsou jejich negativa a jsou nějaká pozitiva?
Vítejte zpátky u našeho seriálu, kde se zabýváme složením kosmetiky. V minulém díle jsme se zabývali silikony, rozdělili jsme je na ve vodě rozpustné, částečně rozpustné a nerozpustné a podle toho určili jejich vhodnost či nevhodnost ve vlasové kosmetice. Naším dalším želízkem v ohni jsou sulfáty. Co to vlastně je? K čemu se používají a jsou opravdu problematické? V čem přesně?
CO JSOU TO SULFÁTY
Sulfáty jsou vlastně sírany, tedy soli odvozené od kyseliny sírové. Jsou to tzv. tenzidy či surfaktanty, to znamená povrchově aktivní látky, které snižují napětí mezi dvěma a více složkami produktu a tím usnadňují rozpouštění a odstraňování nečistot. Nejznámějším příkladem takového tenzidu je mýdlo.
Jak to vlastně funguje: Mycí emulze s obsahem tenzidů převádí nečistoty z povrchu do vodného roztoku, což umožňuje právě tenzid. Tenzidy mají bipolární chemickou strukturu, tak se jedním (nepolárním) koncem navážou na nepolární špínu a druhým koncem (polárním) na molekuly vody. V důsledku toho jsou tedy částice nečistot molekulami tenzidu obklopeny a tím pádem se nám rozptýlí ve vodném roztoku. Tím se odstraní z povrchu a následně jsou odplaveny vodou.
Sulfáty jsou tedy jednou ze skupin tenzidů. Ve vlasové kosmetice se nejčastěji můžeme setkávat s anioaktivními tenzidy (mají záporný náboj a tvoří více než polovinu celkové světové produkce), jejich nejznámějším zástupcem je SLS/SLES a s amfolytickými tenzidy (mění svůj náboj podle pH vodného prostředí, tvoří cca 5 % celkové produkce), takový je např. cocamidopropyl betain.
Nebojte, do chemických vzorců se dále pouštět nebudeme, ale na našem webu pak najdete odkazy na studie a podklady, ze kterých jsme čerpali.
Stejně jako u silikonů existuje sulfátů nepřeberné množství, které se používá nejen v kosmetickém průmyslu jako přídavek k šamponům, sprchovým gelům, ale také jsou součástí čisticích prostředků, používají se ve stavebnictví, jako dezinfekce, hnojivo apod. My se budeme zabývat jejich použitím čistě ve vlasové kosmetice.
Můžeme tedy shrnout, co víme. Sulfáty jsou průmyslově vyráběná aditiva, která se přidávají do šamponů, gelů, mýdel i sprchových gelů. Jsou vyráběny derivací palmového či kokosového oleje, k nimž se přidávají další chemikálie, např. 1,4 dioxane. Jejich základní vlastností je odmašťovací schopnost a průvodním jevem pěnivost. Můžeme říci, že co pění, to myje. A to je to, co zákazníci chtějí! Nebo ne?
Než se pustíme do popisu jednotlivých sulfátů, které se používají, tak si řekneme jednu zajímavost. Sulfáty, které se přidávají do šamponů, mýdel a dalších kosmetických výrobků, jsou zcela běžně k nalezení ve složení čisticích prostředků na nádobí či podlahy, liší se většinou pouze koncentrace.
DĚLENÍ SULFÁTŮ
Existuje několik různých typů sulfátů, my se budeme zabývat těmi více i méně přijatelnými. Nedá se zcela jasně vymezit nějaká hranice tak, jak je tomu u silikonů, ale také jich není tolik, na které bychom si měli dávat pozor.
Nejprve se pojďme podívat na ty, ke kterým bychom se měli chovat s opatrností a dávat si pozor na produkty, ve kterých jsou obsažené.
SODIUM LAURYL SULFATE (SLS/E487)
AMMONIUM LAURYL SULFATE (ALS)
Tyto dva bychom asi označili za nejméně přijatelné pro produkty, které byste měli používat na své vlasy i pleť.
SODIUM LAURETH SULFATE (SLES) – jemnější verze SLS
AMMONIUM LAURETH SULFATE (ALES) – jemnější verze ALS
SODIUM COCO SULFATE – povolený v přírodní kosmetice, může však být pro citlivé osoby dráždivý, neboť se vyrábí stejnou cestou jako SLS/SLES
Pak zde jsou další čtyři, které jsou jemnější verzí svých původních složek, mohou však stále způsobovat podráždění kůže a očí.
Mezi nejčastěji používané patřily ty s označením SLS, zejména pro jejich cenu, bohatou pěnu a jednoduché vpravení do přípravků. Samotné vytváření pěny by nebylo takovým problémem, kdyby právě tyto sulfáty nebyly zároveň na hraně toxicity, a tudíž i zdravotní závadnosti. Původně byly vyráběné jako silný průmyslový detergent obsažený primárně v silných čisticích prostředcích a odmašťovadlech. Dnes je nalezneme v produktech, které jsou v častém kontaktu s lidskou pokožkou, např. v zubních pastách, čisticích gelech, pleťové vodě apod. Jejich obsah je samozřejmě regulován v každém jednotlivém přípravku, ovšem během dne do sebe dostaneme v různých přípravcích větší množství sulfátů.
SLS je jednou z hlavních látek dráždících pokožku, používaných dnes v prostředcích osobní hygieny. Dermatologové potvrzují, že má schopnost proniknout jednotlivými vrstvami kůže a dostat se do krevního řečiště. Tato žíravá pěnivá látka velmi účinně ničí tukové vrstvy, které jinak udržují pokožku hebkou a vláčnou. Podle zveřejněných odborných studiích již 1-2 % SLS v přípravku způsobuje transpidermální ztrátu vody (tedy vysušování v té nejvrchnější vrstvě kůže) a tím i dráždí pokožku.
Na druhou stranu se kolem sulfátů točí mnoho různých studií a špatných interpretací, že je velmi těžké sledovat jejich směr. Na téma sulfáty a jejich vliv na zdraví člověka bylo věnováno nespočetně studií, množství je regulováno, jejich výroba podléhá přísným pravidlům a jsou jasně stanovená množství, která jsou pro člověka bezpečná.
Problematikou právě sulfátů z této skupiny je jejich schopnost dokonalé očisty. Čistí totiž nejen od nečistot, ale tím, že jsou se chovají poměrně intenzivně, také od ochranné vrstvy kůže a mohou tak způsobovat podráždění, nedostatečnou výživu vlasového váčku a ztrátu hydratace.
„SLS má velmi intenzivní čisticí schopnosti, zbavuje vlasy a pokožku hydratace. Rozhodně bychom se mu měli v produktech vlasové péče (a nejen té) vyhýbat. Proč? SLS je často užíváno jako absorpční látka, která umožňuje dalším složkám, jako jsou vitamíny, hydratační látky a minerály snadněji prostoupit pokožkou. Většina mýdel, šamponů a hydratačních krémů, v nichž je obsaženo SLS, však také obsahuje velké množství chemikálií. Toto je dalším důvodem k obavám, neboť právě ostatní chemikálie zpravidla prorazí ochranné vrstvy pokožky. Faktem je, že naše pokožka, ústa i vlasy mohou být stejně účinně omyty i pomocí jemnějších látek, šetrnějších k pokožce a sliznicím. Existuje množství mastných kyselin, jež čistí pokožku, aniž by došlo k narušení křehkého kyselého pláště, který ji chrání před vnějšími vlivy a toxiny.“ – Robert Starý, Salon Robert Starý
„Ja ako kaderník denno denne používajúci šampóny a iné vlasové produkty som bola v minulosti liečená u dermatológa na rôzne kožné alergie bez úspechu. Keď som dostala vedomosti o zložení produktov a o jednotlivých ingredienciách-zmenila som značku kozmetiky a tým sa zmenil život. Teraz sa teším nielen krásnej pokožke rúk bez akýchkoľvek ekzémov ale i lepšej kvalite zdravia keďže cez naše dlane sa všetky prostriedky ,s ktorými pracujeme dostávajú do našeho organizmu… Viac asi ani písať nemusím…“ – Daniela Ďuranová, Studio Daniel Ďuranová
Šetrné varianty
Existují samozřejmě také šetrné varianty sulfátů, které přináší pěnivé výsledky do kosmetických produktů, jsou taktéž průmyslově vyráběné, ale jsou výrazně přijatelnější pro lidský organismus. Některé z nich jsou vhodné i pro alergiky. Přípravky s obsahem těchto sulfátů méně pění, ale jejich přínos pro pokožku není tak diskutabilní jako v předchozím případě.
Jsou to:
SODIUM LAURYL SULFOACETATE
SODIUM COCOYL ISETHIONATE
SODIUM COCOYL GLUTAMATE (vhodný i pro alergiky)
DISODIUM COCOYL GLUTAMATE
COCOMIDOPROPYL BETAINE (hodně citlivé pokožce může vadit)
DECYL GLUCOSIDE
SODIUM COCOATE/OLIVATE – zmýdlený kokosový/olivový olej
MYDLICE LÉKAŘSKÁ – bylinka, která má výrazně saponifikační vlastnosti
PROČ SE TEDY SULFÁTY VLASTNĚ POUŽÍVAJÍ?
Na tuto otázku existuje poměrně jednoduchá odpověď – sulfáty se přidávají do výrobků, protože vytváří nádhernou bohatou pěnu. Jsou to takzvané surfaktanty, látky, které snižují povrchové napětí mezi dvěma složkami přípravku a přispívají tak k napěnění a/nebo zvlhčujícímu efektu, používají se pro snadné čištění vlasu a umožňují snadnější spláchnutí napěněného produktu. Stejné je to např. u zubních past – sulfát je zde jako čisticí a pěnící látka, která obaluje vodou nerozpustné části plaku, které obalí a následně se při mechanickém čištění odplaví s vodou.
Proč mají tak špatnou pověst? Tyto kouzelné bublinky plné vůně v podobě sulfátů mohou být ovšem také zdrojem narušeného přirozeného ochranné filmu pokožky, vysušení, podráždění a alergických reakcí. Někteří dermatologové je dávají do přímé souvislosti se seboreickou dermatitidou.
CO MOHOU SULFÁTY ZPŮSOBOVAT?
Můžeme si říci, že čím více výrobek pění, tím víc sulfátů obsahuje a čím víc se těchto látek dostane na pokožku, tím hůř.
Sulfáty SLS/SLES/ALS/ALES mohou nejen u citlivých jedinců dráždit oči a jiné citlivé tkáně, například látka SLS nesmí být obsažena v šamponech pro děti. Dlouhodobé vystavení účinkům této látky může způsobit rozostřené vidění a pálení. Dobrou zprávou je, že podráždění pleti a očí je vratnou záležitostí a většinou stačí změnit přípravek, aby se obnovila regenerační schopnost kůže a iritace zmizela.
Studie prokázaly, že SLS může způsobit i podráždění dásní. Většina běžně prodávaných zubních past používá tento sulfát jako pěnicí složku. U lidí, postižených nemocemi dásní nebo jejich dráždivostí bylo prokázáno, že k uzdravení dochází mnohem rychleji, když přestanou v rámci péče o ústní dutinu používat přípravky s obsahem SLS.
SLS také může způsobit vypadávání vlasů – dochází k podráždění, vysušení a následnému možnému poškození vlasových folikul. Nepůsobí přímo na vlasový folikul a není příčinou chronické ztráty vlasů, problémem je právě ztráta hydratace. Šampony s obsahem SLS mohou způsobovat vysušování střední části vlasu, což má za následek ztrátu přirozeného lesku a matný vzhled vlasů.
Sulfáty tohoto typu tedy narušují přirozenou obranyschopnost pokožky, vysušují, mohou způsobovat např. lupy, dráždí pokožku i oči a rozhodně jsou naprosto nevhodné pro citlivou pokožku.
To už určitě stojí za zamyšlení! Opravdu potřebujeme, aby všechno „zuřivě“ pěnilo? Existují pěnivé látky, kterou jsou k lidskému tělu a pokožce výrazně šetrnější.
V případě sulfátů SLS existuje elegantní řešení, hledejte produkty, které je neobsahují. Ze začátku možná budete nervózní, že šampon tolik nepění, ale to není na škodu a rozhodně to neznamená, že je to špatný produkt. Naopak! Při jeho výrobě bylo použito minimum pěnicích látek, které by mohly vysušit pokožku hlavy a vlas. Je to o zvyku.
Dejte si tu práci a čtěte etikety, stojí to za to! Vaše pokožka se vám poděkuje. Doufám, že vám náš přehled pomůže s výběrem, naštěstí existuje velké množství profesionálních přípravků, které svým složením dbají na ochranu vlasové pokožky, její výživu a díky tomu i na dokonalý lesk vašich vlasů.
Cover photo @Shutterstock