Krátké vlasy a vojenský sestřih žádnou velkou péči nepotřebují… Opravdu? Z osobní zkušenosti mohu říct, že jediný okamžik, kdy mé vlasy nepotřebovaly žádnou péči, byl okamžik, kdy jsem vlasy neměla vůbec. A krátké vyžadovaly stejnou péči, ne-li o trochu větší než vlasy dlouhé. Každá délka má své kouzlo a každá potřebuje, abychom se starali. Protože vlasy krásné jsou vlasy zdravé, a ne dlouhé nebo krátké.
Krátké vlasy jsou chic a ačkoli nejsou výhradní doménou mužů, následující produkty jsou určené zejména pro muže. Proč? Mužská vlasová pokožka má totiž rozdílné pH a má lehce rozdílné charakteristiky než ta ženská, proto jsou i produkty pro pány přizpůsobené těmto skutečnostem. Takže žádné náhodné nákupy šamponů, každý typ vlasů si zaslouží něco jiného. A barber či kadeřník je přesně ta správná osoba, která dokáže doporučit tu správnou péči přímo pro daný typ vlasů a vlasové pokožky. Profesionální vlasová kosmetika určená pro pány počítá se všemi specifiky a tomu přizpůsobuje své složení.
Používat kondicionér či nepoužívat? Toť otázka! A odpověď je jednoduchá. Pokud máte vlasy delší, řekněme víc než 10 cm, tak určitě používat. U kratších vlasů by to mohlo být spíše kontraproduktivní, neboť kondicionér by neměl přijít na pokožku hlavy, ale jen do středních délek a konečků vlasů. U vlasů střižených na ježka je to dost náročné. A nebylo by lepší tedy používat nějaké produkty vše v jednom? Můžete si vybrat i mezi profesionálními produkty takové, které jsou určené jak na vlasy, tak na tělo. Přesně ideální pro krátké střihy.
Produkty pro péči o mužské vlasy a vlasovou pokožku
Co je to vlasová pokožka?
Slovem „pokožka“ většinou označujeme nejsvrchnější vrstvu kůže, odborně nazývanou epidermis. Věděli jste, že je se svými 2 m2 největším orgánem celého našeho systému a tvoří 5-9 % naší hmotnosti? Je to takový vodotěsný ochranný obal kolem povrchu těla, který zabraňuje prostupu mikrobů, UV záření a chemických složek do těla Je tedy důležité, aby byla dobře ošetřená a nenarušená. Tato vrchní vrstva se skládá z dalších pěti částí. Je vyživována ze škáry a kyslík si bere přímo z okolního vzduchu, neobsahuje žádné cévy a je silná cca 0,3 – 1,5 mm. Pokožka má kyselé pH a díky tomu je neobyvatelná pro mnohé typy mikroorganismů.
Asi vás překvapí, že existují rozdíly v pokožce v závislosti na pohlaví:
- muži mají pokožku o cca 20 % silnější než ženy,
- muži mají více mazových žláz, a tedy i více pórů než ženy, tvorba kožního mazu je u mužů dvojnásobná, více tedy trpí na mastnou pokožku,
- díky pravidelnému holení je mužská pleť více namáhaná a je citlivější,
- pH mužské pokožky se pohybuje kolem 5,5; ženská pokožka se pohybuje kolem pH 4,7!
Cover photo @Shutterstock