Ryze pánské holičství SCHOREM BARBIER, v němž hrají prim břitva, horký ručník a klasický střih.
Takovou koncepci svého vysněného podniku si dva dlouholetí přátelé k uzoufání znudění rozebíráním fotbalu a vzpomínáním na kdysi krásná děvčata načrtli na pivní tácek. Jejich salon Schorem Barbier je čtyři roky od otevření nejen v Rotterdamu pojmem.
„Já ale slovo „salon“ nemám rád, tam přece chodí jen ženský,“ usmívá se Robert Rietverd, známý též jako Bertus či The Bloody Bastard (že by přezdívka ze začátků kariéry?). Je fakt, že do Schorem Barbier, holičství, které si s kolegou známým jako Leen před lety nad sklenkou vysnil, mají ženy vstup zakázán. A to bez výhrad. Holiči, kterých dnes v Schorem Barbier pracuje více než desítka, tvrdí, že ani jejich přítelkyně, manželky, dcery či matky práh holičství nepřekročí. A je to možná dobře, protože tady je mužský přístup k věci vidět i slyšet. „Ostříháme kohokoli, kdo má koule…,“ odpoví vesele jeden z holičů na otázku, kdo je typický zákazník Shorem Berbier.
Pro melír či kudrlinky sem muži opravdu nechodí. V Schorem Barbier nabízejí 22 střihů; kdo si nevybere, musí jinam. Nabídka je ale podle všeho dostačující – přibývá spokojených zákazníků i těch, kteří se chtějí ohánět břitvou a nůžkami stejně zručně jako jejich holiči. I proto byla před šesti měsíci otevřena akademie The Old School.
Muž může být gentleman, punker, rocker, umělec nebo cokoli jiného je nebo chce být,
a pořád mít svůj styl a svého holiče.
Robert Rietverd, Schorem
Zapomeňte na hladce oholenou tvář či ještě nedávno moderní strniště. Muž, který chce být trendy, se musí pyšnit plnovousem, nebo alespoň výstavním knírem! Perfektní střih vlasů je samozřejmostí. O fenoménu salónů, kde se holiči ohánějí břitvou a pomáda teče proudem si GRIS Magazine povídal s Robertem Rietverdem, zakladatelem vyhlášeného rotterdamského holičství Schorem Barbier.
Muži dnes při tvorbě účesu chtějí jít přirozenou cestou, značná část z nich se vrací ke klasickým střihům. Vím, že váš salón neřeší trendy, přesto se nabízí otázka: odráží se „návrat klasiky“ i u vás? Přibývají klienti, mění se požadavky těch současných?
Abych byl upřímný, nijak se o to nezajímáme. Samozřejmě umíme různé střihy vlasů, ale opravdu rádi se držíme především klasiky. Je to jako když sledujete staré filmy s Cary Grantem, Errolem Flynnem nebo třeba bondovky. Tito gentlemani vypadali stejně dobře před padesáti lety, jako vypadají dnes a budou za dalších padesát let… No a teď se podívejte na vlasy Mela Gibsona ve Smrtonosné zbrani – jistě chápete, co tím myslím. V jakékoli době jde styl před módou. Vždy tu bude velká skupina mužů, kteří žádají perfektní střih, a to je vedle holení břitvou to jediné, co nabízíme.
A co vaši pravidelní zákazníci – nepřicházejí nyní s více specifickými požadavky?
Máme tu velkou skupinu hardcore členů různých subkultur v hudbě i životním stylu: rockabillies, psychobillies, pankáčů, umělců, tatérů, kolegů holičů nebo třeba vyznavačů pomády… Tihle kluci většinou velmi dobře vědí, jak má jejich střih vypadat. Mě osobně tato práce baví ze všeho nejvíc, protože tihle pánové si opravdu váží svého účesu a často kvůli němu cestují i celé hodiny.
Vaši nejstarší holiči za sebou mají už více než čtvrtstoletí praxe – máte zákazníky, kteří s vámi jsou po celou tu dobu?
(Se smíchem) Ale jo, já ještě nějaké mám. Velmi zábavný příběh – úplně první zákazník, kterého jsem kdy ostříhal a přítel z mého dětství ke mně stále dochází. To je prostě neskutečný.
Sama se musím přiznat, že mě účes – nazývejme ho třeba „James Dean styl“ – vždy bral. Vlasy s perfektním střihem, často upravené do vln nahoru, ale vždy s tím konečným efektem, který zůstává drsný a mužský. Takže jakmile jsem objevila Schorem, byla jsem okouzlená. Ale jak je to vůbec se ženami a vaším salónem? Co když do vašeho ryze panského holičství dívka zavolá, aby objednala svého milého a třeba se i chtěla podílet na změně jeho stylu?
Ano, to se stává, ale my neposloucháme (smích). Vždy nabídneme klientovi ten nejlepší střih a právě takový, který takzvaně sedne jeho osobnosti. Když k nám přijde někdo, kdo má ve své tváři vepsané slovo „skromný“, prostě mu neuděláte 10 palců vysoké kadeře. Vlasy Jamese Deana jsou v pohodě, ale z nikoho neudělají pohodovýho chlapíka. Chápete? Vlasy musí jít v souladu s postojem. Myslím, že síla každého dobrého holiče je naslouchat a vnímat.
Po čtyřech letech existence vašeho salónu jistě už dokážete říct, o co se vaši zákazníci nejvíce zajímají…
Muži chtějí vypadat co nejlépe s co nejmenším možným úsilím. To znamená, že samotný střih musí být stejně precizní jako ručně šité sako na míru, jež padne jako ulité. Dobrý střih vlasů nepotřebuje žádné produkty – vlasové přípravky se používají jen proto, aby účes vypadal ještě lépe. Často nám chlapi při další návštěvě říkají: „Nevím, co jste udělali naposledy, ale pořád to vypadá dobře.“ A v tom je síla holičství Schorem…
Hodně jich sem přijde prostě jen proto, že je jim u nás fajn, ne proto, že by potřebovali nový střih (smích). Jsme hrdí na to, že jsme změnili pohled na holiče: nechat se ostříhat už není břemeno, ale zábava.
Učíte vaše zákazníky jak si správně upravit účes. Je vůbec nějaký jednoduchý způsob, jak na to?
Určitě, máme vlastní značku pomád, Reuzel funguje na 99 procent našich střihů. Jak už jsem ale řekl, čím lepší střih, tím je snadnější jeho úprava. Pevně věříme ve střih, kterému u nás říkáme „opravdový“, to je takový, který se snadno styluje – protože, řekněme si to na rovinu, čím míň času potřebujete k úpravě vlasů, tím víc vám ho zůstane na popíjení piva, že… takže žádné sušení fénem, jen kousek pomády a hřeben.
Nedávno jste otevřeli akademii vašeho holičství, mohl byste mi o ní říct trochu víc?
Akademie Old School se otevřela asi před půl rokem. Dostávali jsme tolik otázek od lidí z celého světa ohledně kurzů, až jsme se rozhodli otevřít malou akademii v našem starém salónu, kde jsme se Schorem začínali. Ten malý obchůdek je pro nás něco jako svatá půda, a to i proto, že jsme do něj vložili každou našetřenou penny. Máme tak trochu pocit, že jeho zdi jsou nacucané láskou a vášní, kterou k tomuto řemeslu máme, a že to cítí každý, kdo projde jeho dveřmi. Nasty Nelis, náš ředitel, odvádí opravdu velký kus práce při výuce řemesla původní cestou.
Za jak dlouho se stanete holičem? Poznáte u vašich učedníků hned na začátku, zda někdy břitvu dokonale ovládnou?
Já toto řemeslo dělám už 26 let a mám pocit, že už se začínám učit… Je těžké říct, zda v něm někdo bude nebo nebude dobrý, protože já sám jsem se už tolikrát zmýlil. Není to umění, tak jako práce kadeřníka, je to řemeslo založené na technice. Jsem proto přesvědčen, že každý může být dobrým holičem.
Navštěvují vaši akademii také studenti ze světa?
Měli jsme tu už lidi z Austrálie, Japonska, jižní i severní Ameriky, Kanady, Irska, Itálie, Francie, Švédska, Rumunska… Jsme opravdu vděční, že jsou lidé ochotni cestovat tak daleko, aby mohli navštěvovat naši akademii.
Na vašem salónu se mi líbí možnost výběru holiče z opravdových osobností – dokazuje to, že muž může být gentleman, punker, rocker, umělec nebo cokoli jiného je nebo chce být, a pořád mít svůj styl a svého holiče. Vždy si může dopřát stylovou a hlavně kvalitní péči. To jste chtěli muže naučit?
Jasně! Nejdůležitější věcí na holičství je jeho atmosféra a to, že se tu chlapi budou cítit jako doma. Holičství by mělo být třetím místem jejich života, hned za prací a domovem. Místem, kde se setkávají se starými přáteli a poznávají nové. Není to jenom o účesu, je to i o odpočinku se svými vrstevníky, o zábavě.